"produkcja energii" w elektrowni węglowej oznacza
Energia gr. ???????? (energeia) ? skalarna wielkość fizyczna charakteryzująca stan układu fizycznego (materii) jako jego zdolność do wykonania pracy.
Energia występuje w różnych postaciach np: energia kinetyczna, energia sprężystości, energia cieplna, energia jądrowa.
Energia może zmieniać swoją postać, jednak nie może być tworzona ani niszczona (zasada zachowania energii). Np. "produkcja energii" w elektrowni węglowej oznacza tylko przekształcenie energii chemicznej w elektryczną.
Z punktu widzenia termodynamiki niektóre formy energii są funkcjami stanu i potencjałami termodynamicznymi. Energia i jej zmiany opisują stan i wzajemne oddziaływania obiektów fizycznych (ciał, pól, cząstek, układów fizycznych), przemiany fizyczne i chemiczne oraz wszelkiego rodzaju procesy występujące w przyrodzie. W termodynamice, energię która może zostać zamieniona na pracę w określonych warunkach nazywa się energią swobodną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_(fizyka)
Stawianie ekologicznych domów
Domowe sposoby pozyskiwania energii słonecznej bywają bardzo różne. Jednym z takich sposobów jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachach domów, stawianie drzewek fotowoltaicznych w pobliżu domów oraz stawianie samych elektrowni słonecznych w pobliżu domów. Dzięki temu udaje się stawiać ekologiczne domy, które są bardzo tanie w użytkowaniu. Jednak, aby można było naprawdę wprowadzać domowe oszczędności należy oprócz ogrzewania wody przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych uważać na to, jaka ilość wody jest codziennie zużywana. Wobec tego wiele osób oprócz sięgnięcia po panele fotowoltaiczne decyduje się także na montaż w łazience fotokomórek, dzięki którym woda nie będzie ciekła z kranu po wyjściu z łazienki.
Energia_(fizyka) Stan układu- definicja z Wikipedii
Energia charakteryzuje stan równowagi układu i odchylenia od tego stanu. Układy fizyczne w tak zwanych stanach stacjonarnych lub podstawowych charakteryzowane są energią, której wartość jest minimalna. W związku z rozpraszaniem się (dyssypacją) energii obserwuje się "samorzutne" przechodzenie układów ze stanów scharakteryzowanych dużą wartością energii do stanów podstawowych (przykładem jest postawiony na sztorc ołówek, który "samorzutnie" się przewraca osiągając stan o najmniejszej możliwej energii).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_(fizyka)