Poradnik o zegarkach

technice cyfrowej jako lokalne wzorce częstotliwości i czasu. Każdy rezonator obok częstotliwości podstawowej (tzw. mod podstawowy), może też drgać z częstotliwościami ponadpodstawowymi (tzw. owertony ? zwykle nieparzyste wiel

Poradnik o zegarkach

mikrowag kwarcowych (QCM ? ang

Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania w układach elektronicznych z dostatecznie dużą precyzją, dzięki czemu znajdują zastosowanie w radiotechnice, technice cyfrowej jako lokalne wzorce częstotliwości i czasu.

Każdy rezonator obok częstotliwości podstawowej (tzw. mod podstawowy), może też drgać z częstotliwościami ponadpodstawowymi (tzw. owertony ? zwykle nieparzyste wielokrotności modu podstawowego) oraz pasożytniczymi.

Na schemacie:

W zakresie drgań podstawowych płytka może drgać w rezonansie szeregowym bądź równoległym.

Rezonanse te są położone blisko siebie na osi częstotliwości, przy czym rezonans szeregowy zachodzi dla częstotliwości

Rezonatory kwarcowe znalazły zastosowanie nie tylko w układach oscylatorów elektronicznych, lecz także jako elementy składowe filtrów wąskopasmowych oraz jako baza do konstrukcji tzw. mikrowag kwarcowych (QCM ? ang. quartz crystal microbalance ? ew. QMB) czyli czujników stężeń substancji zawartych w gazach i cieczach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy


Stylowe dodatki

W jaki sposób urozmaicić swój strój? Jedną z opcji jest oczywiście zastosowanie różnych dodatków, za pomocą których możemy podkreślić swój styl, image, czy upodobania. Takim dodatkiem może być chociażby zegarek. W sklepach z zegarkami można znaleźć różne modele tego typu produktów. Mogą to być szykowne, eleganckie zegarki o wielofunkcyjnych tarczach, ale równie dobrze mogą być to zegarki-bransoletki, które podkreślają nasz luźny, swobodny styl. Wybierając więc zegarek w pewien sposób wyrażamy siebie, to co nam się podoba. Odwiedźmy więc pobliski sklep z tego typu asortymentem i wybierzmy najlepszy zegarek dla siebie.


Mężczyźni traktowali je z pogardą twierdząc

Za wynalazcę zegarka uznaje się Petera Henleina, który w 1504 roku umieścił mechanizm sprężynowy napędzający zegar w ?przenośnym? pudełku, tworząc pierwszy zegarek kieszonkowy. Taki typ zegarka był najbardziej popularny aż do I wojny światowej. Na początku XX wieku zegarki naręczne zarezerwowane były dla kobiet i traktowane bardziej jako przejściowa moda niż funkcjonalne urządzenie. Mężczyźni traktowali je z pogardą twierdząc, że ?prędzej kieckę nosić będą niźli zegarek naręczny?. Wraz z wybuchem I wojny światowej okazało się, że zegarek jest niezbędnym wyposażeniem żołnierzy, a jego wersja kieszonkowa jest niepraktyczna w zastosowaniu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegarek