Panele słoneczne i fotowoltaika. Z czym się to je?

śnie. Wytłumaczenie w postaci inflacji nie jest tu wystarczające, gdyż skoki mogą być ogromne, na przykład kilkunastu procent. To wszystko skutki ustaleń szczytów klimatycznych, których celem jest poprawienie jakości powietrza w E

Panele słoneczne i fotowoltaika. Z czym się to je? ogniwa fotowoltaiczne gniezno

Przyczyny wzrostu cen energii


Wiele osób zastanawia się w ostatnich czasach, dlaczego w Polsce prąd ma zdrożeć i generalnie dlaczego jest tak, że energia z roku na rok rośnie. Wytłumaczenie w postaci inflacji nie jest tu wystarczające, gdyż skoki mogą być ogromne, na przykład kilkunastu procent. To wszystko skutki ustaleń szczytów klimatycznych, których celem jest poprawienie jakości powietrza w Europie i na świecie i ograniczenie produkcji szkodliwych gazów, które mają wpływ na ocieplenie klimatu. To dlatego takie technologie jak panele słoneczne mają być wspierane, a ma się odchodzić od węgla. Produkowanie prądu z węgla będzie droższe bo po prostu trzeba za to płacić i certyfikaty ekologiczne są bardzo, ale to bardzo drogie.



Panele słoneczne a produkcja prądu


Kiedyś nie do pomyślenia w Polsce, uznawana za technologię przyszłości, ale stosowaną wyłącznie na zachodzie, dziś wkracza śmiało do naszego kraju. Fotowoltaika podbija domy jednorodzinne w całym kraju stając się nie tylko sposobem na ogrzanie wody, ale również źródłem energii, której wyprodukowanie można niejako sprzedać i następnie móc odbierać sobie tak powstałą energię w rachunkach comiesięcznych. To rewelacyjne rozwiązanie dla tych którzy cenią sobie zarówno wygodę (nie trzeba troszczyć się o opał), ale także dla osób, dla których środowisko naturalne i jego ochrona stanowią wysoki priorytet i mają świadomość zmian klimatycznych.



Wady i zalety wykorzystywania paneli słonecznych


W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad plusami oraz minusami stosowania paneli słonecznych, które w ostatnich latach pojawiają się na polskiej wsi w miasteczkach w ilościach wręcz ogromnych. Plusem jest na pewno brak emisji szkodliwych pyłów, które przyczyniają się do powstawania smogu i generalnie świetny wpływ na środowisko naturalne. Panele słoneczne nie potrzebują dodatkowych zasobów do tego żeby produkować energię ze swojej powierzchni. Idąc dalej ? panele słoneczne pozwolą ograniczyć opłaty za prąd lub dostęp do ciepłej wody albo po prostu ogrzewanie. Rosnące ceny węgla połączone z ustaleniami klimatycznymi sprawiają, że przestaje to być jakkolwiek opłacalny sposób na produkcję energii czy ogrzewania domu. Panele słoneczne ten problem całkowicie rozwiązują, choć mają też drobne wady. Ich wadą może być cena, ale długoterminowo inwestycja się zwraca, może się też zdarzyć, że za dużo paneli będzie produkowało energię, która nie będzie mogła być wykorzystywana w przyszłości.