Depresja ? jak sobie z nią poradzić?
Każdy z nas ma czasem gorsze dni, jednak warto wiedzieć, że przedłużająca się chandra może być tak naprawdę depresją. To groźna choroba, która nie tylko odbiera radość życia, ale w niektórych przypadkach negatywnie wpływa na relacje z bliskimi, a nawet prowadzić może do prób samobójczych. Jeśli więc zauważymy u siebie objawy depresji, warto jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Zdarza się, że najskuteczniejszym rozwiązaniem okazuje się leczenie farmakologiczne, zaś w innych przypadkach sprawdza się psychoterapia prowadzona przez doświadczonego specjalistę. Można też połączyć obie te metody, aby skutecznej leczyć tę groźną chorobę.
Dlaczego warto zdecydować się na psychoterapię?
W życiu zdarzają się lepsze i gorsze momenty, a z tymi drugimi nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Zdarza się nawet, że pierwszymi symptomami są dolegliwości fizyczne, jak np. bóle brzucha. Wielu osobom psychoterapia kojarzy się z chorobami psychicznymi i powodem do wstydu, tymczasem czasy się zmieniają, a wraz z nimi ? podejście do różnego rodzaju schorzeń i terapii. Psychoterapia pozwala uporać się z depresją, pomaga przetrwać żałobę po stracie bliskiej osoby lub też rozstanie z wieloletnim partnerem, jest dobrym rozwiązaniem kiedy nie potrafimy zadbać o relacje z bliskimi lub np. naszym problemem jest chorobliwa nieśmiałość. Warto więc zdecydować się na psychoterapię, aby poprawić jakość życia.
Psychoterapia ? kto powinien z niej skorzystać
Psychoterapia to specyficzna forma leczenia, ponieważ nie stosuje się w tym przypadku środków farmakologicznych, ale rozmowę. Jest ona jednak specyficzna, ponieważ podczas poszczególnych sesji opowiadamy o swoich problemach, zaś specjalista pomaga nam dotrzeć do często nieuświadomionych uczuć i emocji będących prawdziwą przyczyną trudności w budowaniu dobrych relacji z bliskimi czy nawet dolegliwości fizycznych. Z całą pewnością psychoterapii nie należy się wstydzić ani łączyć jej z chorobami psychicznymi. W życiu zdarzają się trudne momenty, kiedy pomoc specjalisty jest niezbędna, jak np. śmierć bliskiej osoby, depresja, rozstanie czy inne problemy, z którymi nie radzimy sobie samodzielnie.