Nieskomplikowane pomiary geodezyjne
Wykonywanie pomiarów małych powierzchni zwykle przebiega bardzo szybko. Proste pomiary geodezyjne są bardzo łatwe w wykonaniu i mogą pozwolić na sprawne zagospodarowanie takiej czy innej przestrzeni. Jest to bardzo ważne, aby nawet niewielkie przestrzenie były zagospodarowywane dopiero po wykonaniu na nich prac geodezyjnych, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie można w pełni wykorzystywać zalet posiadanych przez konkretną przestrzeń. Tymczasem pomiary małych powierzchni wykonywane są nie tylko na zlecenie pracowników różnych firm czy instytucji państwowych, ale również na zlecenie osób prywatnych. Wobec tego wykonywanie drobnych pomiarów geodezyjnych jest bardzo opłacalne dla geodetów i naprawdę lubią oni dokonywać tego rodzaju pomiarów.
Zastosowania miejskich pomiarów geodezyjnych
Miejska geodezja bardzo dobrze się rozwija. Dzieje się tak dlatego, że nowoczesna urbanistyka znajduje bardzo szerokie zastosowanie z uwagi na to, że w miastach mieszka obecnie bardzo wiele osób, a jednocześnie istnieje bardzo wiele możliwości zagospodarowywania obszarów miejskich. Jednak rozwój miast nie byłyby w ogóle możliwy bez wykonywania miejskich pomiarów geodezyjnych. Dlatego są one wykonywane przez bardzo wielu geodetów specjalizujących się właśnie w wykonywaniu tego rodzaju pomiarów. Nikogo nie trzeba przekonywać, że zastosowania miejskich pomiarów geodezyjnych są bardzo szerokie, a miejskie plany przestrzenne muszą być stale rozbudowywane. Przy ich wykorzystaniu można przecież budować nowe drogi i stawiać przeróżne budynki.
ustalanie adresu dla danego punktu na
Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na podstawie innych danych geograficznych (np. kodu pocztowego, ulicy i miasta). Odwrotny proces tj. ustalanie adresu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie.
Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych nazw, w niektórych przypadkach niejednoznacznych i skomplikowanych, byłoby utrudnieniem. Systemy geokodów ułatwiają prace np. w programach statystycznych czy programach Systemów Informacji Geograficznej. Za geokody, które pojawiły się przed rozwojem technik informatycznych, można uznać np. system współrzędnych geograficznych czy kodów pocztowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geokodowanie