Kilka ciekawostek o geodezji

esu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie. Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych nazw, w niektórych przypadkach niejednoznacznych i skomplikowanych, był

Kilka ciekawostek o geodezji

Odwrotny proces tj

Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na podstawie innych danych geograficznych (np. kodu pocztowego, ulicy i miasta). Odwrotny proces tj. ustalanie adresu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie.

Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych nazw, w niektórych przypadkach niejednoznacznych i skomplikowanych, byłoby utrudnieniem. Systemy geokodów ułatwiają prace np. w programach statystycznych czy programach Systemów Informacji Geograficznej. Za geokody, które pojawiły się przed rozwojem technik informatycznych, można uznać np. system współrzędnych geograficznych czy kodów pocztowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geokodowanie


Specyfika geodezji górniczej

W niektórych rejonach świata stale rozwija się geodezja górnicza. Tego rodzaju geodezja pozwala na jeszcze lepsze wykorzystywanie możliwości, jakie stwarza nowoczesne górnictwo. Dzieje się tak również dlatego, że geodeci mogą korzystać z bardzo dobrych sprzętów i urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że geodezja górnicza posiada swoją szczególną specyfikę i musi być ona wykonywana z ogromną precyzją. Geodeci nie mogą zapominać o tym, że pracują w bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach, co zobowiązuje ich do ogromnej ostrożności. Zachowywanie takiej ostrożności nie może przeszkadzać im w wykonywaniu bardzo dokładnych pomiarów pozwalających na rozwój kopalni i znajdowanie nowych sposobów wydobywania węgla.


Wykonywanie pomiarów geodezyjnych w miastach

Miejska geodezja bardzo dobrze się rozwija. Dzieje się tak dlatego, że nowoczesna urbanistyka znajduje bardzo szerokie zastosowanie z uwagi na to, że w miastach mieszka obecnie bardzo wiele osób, a jednocześnie istnieje bardzo wiele możliwości zagospodarowywania obszarów miejskich. Jednak rozwój miast nie byłyby w ogóle możliwy bez wykonywania miejskich pomiarów geodezyjnych. Dlatego są one wykonywane przez bardzo wielu geodetów specjalizujących się właśnie w wykonywaniu tego rodzaju pomiarów. Nikogo nie trzeba przekonywać, że zastosowania miejskich pomiarów geodezyjnych są bardzo szerokie, a miejskie plany przestrzenne muszą być stale rozbudowywane. Przy ich wykorzystaniu można przecież budować nowe drogi i stawiać przeróżne budynki.