Uniwersalny upominek
Wybór prezentu dla znajomego może okazać się problematyczny, zwłaszcza wtedy, gdy nie znamy go zbyt dobrze, nie wiemy co w szczególności lubi, czy co konkretnie chciałby dostać. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wybór prezentu uniwersalnego, czyli takiego, który zazwyczaj każdemu się podoba. Przykładem może być zakup zegarka. W sklepach z zegarkami istnieje duży wybór tego typu produktów. Możemy z powodzeniem kupić zarówno dla kobiet, mężczyzn, czy dzieci. Mogą mieć one eleganckie, wyszukane, ozdobne tarcze, albo ze śmiesznymi motywami, czy z innym ulubionym motywem, który nam się podoba. Warto pomyśleć o zegarku, jeśli nie będziemy mieli pomysłu, co kupić na prezent.
W życiu codziennym różnice te są
Szczególna teoria względności Einsteina wprowadziła do fizyki nowe pojęcie czasu. Okazało się, że upływ czasu zależny jest od prędkości układu odniesienia, w którym się go mierzy. Jeżeli znajdujemy się na powierzchni Ziemi i mija nas przyjaciel w statku kosmicznym poruszającym się z prędkością zbliżoną do prędkości światła w próżni, wydaje nam się, że jego zegar chodzi wolniej od naszego (dylatacja czasu). W życiu codziennym różnice te są niemierzalne, jednak w przypadku układów poruszających z prędkościami zbliżonymi do prędkości światła w próżni różnica pomiaru jest już bardzo duża.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czas
Do najczęściej stosowanych kształtów należą belki
Zasada działania opiera się na wzajemnym sprzężeniu pola elektrycznego z mechanicznym polem odkształceń płytki kwarcowej. Sprzężenie to zachodzi dzięki zjawiskom piezoelektrycznym zachodzącym w krysztale kwarcu. Pole elektryczne uzyskiwane jest zwykle za pomocą naniesionych na płytkę kwarcową cienkich elektrod metalowych i podaniu na nie napięcia. Jeśli napięcie to jest zmienne w czasie, to obserwuje się zjawisko rezonansów mechanicznych płytki na określonych częstotliwościach, przy czym istnieje duża liczba (teoretycznie nieskończenie wielka) sposobów drgań płytek. Sposób drgania płytki zależy od jej orientacji krystalograficznej, kształtu oraz rodzaju naniesionych elektrod. Do najczęściej stosowanych kształtów należą belki, widełki (rezonatory kamertonowe) oraz dyski.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy