Przeprowadzanie poważnych zabiegów stomatologicznych
Poważne zabiegi stomatologiczne muszą być czasami przeprowadzane u osób w każdym wieku. Dlatego muszą być one przygotowane z uwzględnieniem wieku pacjenta oraz tego, jakiego rodzaju zabieg ma zostać u niego przeprowadzony. Wykonywaniem poważnych zabiegów stomatologicznych zajmują się doświadczeni stomatolodzy oraz chirurdzy zębowi. Sięgają oni podczas przeprowadzania tego rodzaju zabiegów po odpowiednie narzędzia i środki stomatologiczne. Starają się także wykonywać u swoich pacjentów odpowiednie badania obrazowe i pomagać im podczas potrzebnej rekonwalescencji po przeprowadzonym u nich zabiegu. Dzięki temu taki zabieg może być w pełni skuteczny, a jednocześnie bezpieczny. Dlatego warto zapoznać się z ofertą kilku gabinetów przed udaniem się do konkretnego gabinetu stomatologicznego.
Przeglądy stomatologiczne wykonywane u dzieci
U dzieci wykonywane są różnego rodzaju zabiegi stomatologiczne. Przed ich wykonaniem przeprowadzane są u nich dokładne przeglądy stomatologiczne. Pozwalają one na ustalenie, w jakim stanie znajdują się zęby u dzieci i wybrać najlepszy sposób leczenia psujących się zębów. W przypadku, gdy zęby u dzieci nie są jeszcze zepsute na poziomie korzeni, można je leczyć przy użyciu leczenia zwykłego. Stwarza to możliwość bardzo szybkiego wyleczenia zębów, które jest pozostaje bezbolesne. W innych przypadkach trzeba będzie wykonać u dzieci leczenie kanałowe. Będzie ono trwało nieco dłużej i może być dla dzieci bardzo uciążliwe. Jednak jego wykonanie pozwoli uniknąć ekstrakcji zęba. Jest ona natomiast wykonywana w przypadku, gdy zęby mleczne u dziecka przeszkadzają w rozwoju zębów stałych.
Leczenie próchnicy
Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę. Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom.
Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów. Najczęściej stosowane materiały to amalgamat srebra, szkło-jonomery i różne kompozyty.
W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego w związku z rozwijającym się zapaleniem miazgi zęba. Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli (stanu gnilnego rozkładu miazgi zęba) bądź całkowitej destrukcji tkanek korony zęba, co skutkuje koniecznością jego usunięcia bądź leczenia protetycznego.
Dostępna jest już nowoczesna metoda leczenia próchnicy ozonem, polegająca na bezpośrednim kontakcie zaatakowanego zęba z ozonem. Dzięki temu tkanka zęba remineralizuje się, jednak tylko w przypadku niewielkich ubytków.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w