Konieczność przeprowadzana okresowego szkolenia BHP reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Jego celem jest aktualizacja wiedzy pracowników na temat bezpieczeństwa pracy oraz aktualnych przepisów. Nie każdy pracownik musi jednak takie szkolenia przechodzić. Osoby kierujące pracownikami muszą przechodzić takie szkolenia BHP raz na pięć lat. Podobnie pracownicy inżynieryjno-techniczni oraz pracownicy służby BHP. Dla pracowników na stanowiskach robotniczych, gdzie występują szczególne zagrożenia, konieczne jest przeprowadzenie szkolenia, choćby w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na trzy lata. Pracownicy administracyjno-biurowi powinni przypomnieć sobie reguły BHP przynajmniej raz na sześć lat. Szkolenie kończy się egzaminem, niezależnie od tego, czy było ono w formie elektronicznej, czy kursu. Po zdanym egzaminie wystawiane jest zaświadczenie, które powinno być przechowywane w aktach osobowych pracownika. Możliwy jest także outsourcing BHP czyli przeprowadzenie takiego szkolenia przez firmę zewnętrzną.
Artykuł pomimo swojego tytułu nie będzie dotyczył tylko korporacji. Przejmowanie strategii dużych firm przez te mniejsze przedsiębiorstwa należy do pozytywnych praktyk. Jedną z pierwszych kwestii do omówienia jest outsourcing bhp jako przykład możliwości szkoleniowych. W każdej firmie, zgodnie z kodeksem pracy, muszą być przeprowadzane szkolenia bhp. Dotyczy to zarówno świeżo zatrudnionych pracowników, jak i tych już pracujących od pewnego czasu. Szkolenia bhp trzeba bowiem okresowo ponawiać. Tutaj pojawia się problem, ponieważ outsourcing bhp pomaga w przeprowadzaniu takich szkoleń. Takie organizacje często pobierają dość wysokie opłaty za szkolenia bhp przeprowadzane w danej firmie. Zatrudnienie szkoleniowca na osobnym etacie jest oczywiście racjonalnym rozwiązaniem. Po odbyciu analizy kosztów decyzja o zatrudnieniu takiego specjalisty może zostać podjęta. Nie należy zapominać o tym, że każdy pracownik generuje pewne koszty i czasem mogą one przewyższyć koszty wynajęcie firm zewnętrznych oferujących outsourcing bhp.
Każdy pracownik na początku swojej drogi zawodowej w nowej firmie obowiązkowo musi przejść szkolenie BHP. Jest to tzw. szkolenie wstępne. Bez niego nie może on zostać dopuszczony do pracy. I nie ma tutaj znaczenia fakt, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, czy też na przykład umowy zlecenie. Później niektórzy pracownicy muszą dodatkowo przejść okresowe szkolenia BHP, zależne od stanowiska. Ich częstotliwość regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Dodatkowe szkolenia mogą być prowadzone poprzez np. seminarium online. Samo szkolenie nie musi być zorganizowane w siedzibie pracodawcy i prowadzone przez jego pracownika. Outsourcing BHP, czyli prowadzenie szkoleń przez firmy zewnętrzne od dawna nie jest już niczym dziwnym, a coraz więcej firm decyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów przy prowadzeniu szkoleń. Pamiętać trzeba, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. I to on poniesie odpowiedzialność, jeśli nie zachowa odpowiednich terminów przeprowadzania oraz rodzajów szkoleń.
Szkolenia bhp są obowiązkowe dla każdego pracownika, który zatrudnia się w danej firmie. Jest to zarządzenie odgórne, zapisane w kodeksie pracy. Szkolenie ma przybliżyć pracę w zakładzie, przystosować do bezpiecznej i rozważnej pracy. Składa się z dwóch etapów. Są szkolenia wstępne i okresowe. Jeśli pracownik nie ma takiego kursu, nie może zostać zatrudniony w danej firmie. Kurs musi odbywać sięw godzinach pracy. Podczas instruktażu mówi się o zagrożeniu wynikającym ze stanowiska, na które się zatrudniamy. Musi być powtórzony, kiedy na stanowisku pracy zachodzą zmiany np.zakupiona jest nowa maszyna. W przypadku pracowników administracyjno-biurowych musi trwać około dwóch godzin, a dla reszty pracowników osiem godzin. Szkolenia bhp są wykonywane niezależnie od liczby przyszłych pracowników. Przy kontroli trzeba okazać dokument z wykonanym kursem. Outsourcing bhp jest dobrą alternatywą dla firmy, w której ilość pracowników nie przekracza 100 osób. Wykonywany jest bardzo często i sprawdza się na każdej płaszczyźnie związanym z bhp.
W każdej pracy, zarówno tej wykonywanej na umowę o pracę, jak i na innego typu umowy, należy przestrzegać przepisów bhp. W małych firmach są prowadzone szkolenia bhp mające na celu zapoznanie pracowników z zasadami bezpiecznej pracy. Szkolenia bhp w zakładach pracy powinny być obowiązkowe, aby zapobiegać ewentualnym wypadkom i zagrożeniom. W większych zakładach pracy, które liczą do 100 pracowników stosowane jest nieco inne rozwiązanie, a mianowicie tzw. outsourcing bhp. Jest to nic innego jak wynajęcie odpowiedniej firmy zajmującej się zawodowo szkoleniami bhp. Outsourcing bhp ma swoje zalety, najważniejsza z nich to obniżenie kosztów dla pracodawcy. Po części zwalnia to również właściciela zakładu pracy z odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa w pracy. Przestrzeganie zasad bhp jest również istotne na przykład w szkołach czy na uczelniach, tam też powinny być wdrażane programy bezpieczeństwa. Outsourcing bhp również tam znajdzie swoje zastosowanie, pod warunkiem, że w jego skład wchodzą specjaliści ze swojej dziedziny.